Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Evdeki fiber internet uzerinden web sitesi host etmek

Collapse
X
Collapse
 

 • ebaskocom
  Bir blog yazısı başladı Evdeki fiber internet uzerinden web sitesi host etmek

  Evdeki fiber internet uzerinden web sitesi host etmek

  Evet bu çok mümkün, artık evinizdeki internet bağlantıları bir web sitesini yayınlayacak bant genişliğine sahip diyebilirim. Tabi ziyaretçi sayınız çok olacaksa evdeki bağlantınızın uploud yani karşıya yükleme hızı sizi kısıtlayabilir bunu göz önününe alarak resim video gibi yüksek bant tüketen içerikleri kendi sunucunuzda değilde hotlinkleyerek başla sunuculardan veya iframe ile youtube üzerinden göstermek daha mantıklı olabilir. Ama günde 5000 tekil ziyaretçiye kadar sadece yazılardan yani text içerikli web sitelerinizi evde host edebilirsiniz. Peki evde kişisel hosting kurmak bana ne fayda sağlayacak ?
  1. Parasal maliyet : Sunucu olarak bir pc kullanacaksanız sürekli açık bırakmak size ticari bir hosting pakedinden daha maliyetli bir elektrik tüketim masrafı açabilir. Ama raspberry pi veya eski bir cep telefonu, usb android mini pc gibi elektrik tüketimi çok düşük olan dayanıklı cihazlar kullanırsanız parasal maliyet olarak ücretli hostinge nazaran avantaj sağlayabilirsiniz.
  2. SEO açısından : Eğer internet siteniz tüm dünyaya değilde yaşadığınız şehir ve civarına hitab ediyorsa yada sadece aynı ülkedeki insanlara hitaben lokal bir site ise modeminizdeki sabit ip lokal olacağı için seo açısından ön sıralara çıkmanız sağlanmış olabilir. Ayrıca birçok hosting firmasında kullanılan ortak ip adresleri adult ve spam siteler tarafınca kirletilmiş ve birçok yerlerde kara listelere girip çıkmış olduğu için sizin tertemiz masum fiber sabit ip adresiniz google tarafınca çokta sevilecektir.
  3. Güvenlik açısından : Özgün içerikler günümüzde altın değerindedir ve sıklıkla kopyalanıp spinlenip başka sitelerde yayınlanarak suistimal edilmektedir, içerikleriniz kendi sunucunuzda olursa intihal ihtimali azalır. Ayrıca forum gibi binlerce kullanıcılı bir web siteniz varsa üyelerinizin bilgileri ve email adresleride aynı sunucudaki diğer müşteriler tarafınca kolayca çalınabileceği, hatta ücretli hosting aldığınız firma çalışanlarında indirilip satılabileceğinden evde hosting size bu konudada güvenlik sağlayacaktır.
  Peki nasıl yapalım ; kabaca 300 TL civarına bir raspberry pi 4gb ramli satın alın , üzerine apache, php, mysql gibi ücretsiz programları kurun, ssh ile cihaza bağlanın, modeminize girin, port forwarding kısmında 80 portunu internete açın, sunucu lokal ip nizi bağlayın gitsin o potra olay tamam. Tabiki 3-4 gb rami olan eski ekranı kırık veya çatlak cep telefonunuzuda sunucuya çevirabilirsiniz, apache web server diğer malzemeler play store da var. Hadi kolay gelsin.
   You must be logged in to post a comment.
  Hazırlanıyor...
  X