Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Retina yırtıklarında belirtiler teşhis ve tedavi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Retina yırtıklarında belirtiler teşhis ve tedavi

  Retina Yırtığı: Semptomlar, Tanı ve Tedavi

  Retina yırtıkları, gözün arkasındaki ışığa duyarlı bir hücre tabakası olan retina altta yatan dokudan ayrıldığında ortaya çıkan yaygın bir göz rahatsızlığıdır. Retina yırtıkları tedavi edilmezse ciddi görme sorunlarına yol açabilir. Bu yazıda retina yırtıklarının semptomlarını, teşhisini ve tedavisini tartışacağız.

  Semptomlar:

  Şamandıraların aniden ortaya çıkması (görüş alanınız boyunca yüzen küçük lekeler)
  Periferik görmede ışık parlamaları
  Bulanık görme veya periferik görmede bir gölgenin görünümü
  Periferik görme kaybı

  Teşhis:
  Retina yırtıkları genellikle dilate göz muayenesi de dahil olmak üzere kapsamlı bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Göz bakımı uzmanı, retinayı incelemek ve herhangi bir ayrılma veya yırtılma belirtisi aramak için oftalmoskop adı verilen özel bir alet kullanacaktır. Bazı durumlarda, bir retina uzmanı retinayı daha iyi görselleştirmek ve yırtığın boyutunu belirlemek için ultrason veya optik koherens tomografi (OCT) gibi özel görüntüleme testleri kullanabilir.

  Tedavi:
  Retina yırtıklarının en yaygın tedavisi, doktorun ofisinde yapılan lazer ameliyatı veya kriyoterapidir (dondurma). Ameliyat, yırtığın etrafında bir yara izi oluşturmak için lazer veya soğuk enerji kullanır, bu da onu kapatmaya ve daha fazla ayrılmayı önlemeye yardımcı olur. Daha ciddi vakalarda, cerrahın retinaya erişmesine ve yırtığı onarmasına izin vermek için gözün ortasındaki jöle benzeri maddenin çıkarılmasını içeren bir vitrektomi gerekebilir.

  Sonuç olarak, retina yırtıkları tedavi edilmezse ciddi görme sorunlarına neden olabilir. Retina yırtığı semptomlarından herhangi birini yaşarsanız, derhal tıbbi yardım almanız önemlidir. Hızlı tanı ve tedavi ile retina yırtıkları, görüşü korumak için genellikle etkili bir şekilde tedavi edilebilir.​
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Hazırlanıyor...
X