Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Akciğer kanseri ameliyatı sonrası yaşam süresi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Akciğer kanseri ameliyatı sonrası yaşam süresi

  Yakın tıp tarihine bakıldığında akciğer kanseri halen en fazla öldüren kanser türü olmakla birlikte en sık ölüm sebeplerininde başında gelmektedir. Sigara tüketimi ile direkt ilişkili olan bu kanser türü son zamanlarda sigarayı bıraktırma kampanyaları sayesinde azda olsa gerilemiştir. Akciğer kanserinde cerrahi tedavi yani ameliyat en etkili tedavi biçimi olup etkili olarak erken evre tespit edilen akciğer kanserlerinde yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. İlk olarak akciğer kanseri ameliyatı 1932 yılında Evarts Graham tarafınca hilus ligasyonu tekniği ile yapılmıştır. Yani bu ameliyatta kanserli olan akciğer tarafının komple çıkartılması ile gerçekleştirilmiştir. Günümüzde çok daha sellektif operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

  Akciğer kanseri ameliyatından sonra ortalama yaşam süresi :
  Tüm tümör tipleri ve evreleri düşünerek bir ortakama söylemek gerekirse bir hastanın akciğer kanserinden ameliyat olması ileriki 5 yıl içinde %85 ihtimalle öleceğini göstermektedir. Yani 5 yıllık yaşam süresi %15 kadardır. Bu ortalama oran herkes için geçerli değildir. Mesela evre 1 de %40 , evre 2 de %60 ihtimalle 5 yıl içinde ölüm ihtimali karşımıza çıkar. Ama birçok hasta maalesef ileri evrelerde tespit edilmektedir.

  Akciğer kanserinde evreler ve cerrahi tedavi :
  Hastalığın yayılımını gösteren evreleme akciğer kanseri teşhisinde acilen yapılır ve bu evrelere göre tedavi planı oluşturulur. Mesela Evre 1 ve Evre 2 hastalarda tümör akciğerin dışına henüz sireyet etmemiş olup cerrahi olarak yani ameliyatla tamamen çıkartılır. Evre 3 akciğer kanserinde tümör akciğer dokusu dışında göğüs boşluğundaki mediastinal lenf bezlerinede yayılmıştır. Geniş kapsamlı bir ameliyat kemoterapi ve radyoterapi ile birleştirilir. Evre 4 te akciğer kanseri kan yolu ile uzak organlara yayıldığı için cerrahi tedavinin pek faydası olmayacaktır.

 • #2
  Benim dedemi akciğer kanseri teşhisi koymuşlardı 68 yaşındaydı teşhisten sonra tedavi falan gördü kemoterapi radyoterapi her şeyi gördü ama Altı ay yaşadı

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Hazırlanıyor...
  X