Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Duyu bütünleme terapisi fiyatları

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Duyu bütünleme terapisi fiyatları

  Duyu bütünleme terapisi fiyatları kaç paradan başlar, duyu bütünleme rehabilitasyon egzersizleri hangi hastalıkların sağıtımında işe yarar, İstanbul'da duyu bütünleme eğitimi veren kamu ve özel kuruluşlar hangileridir ? Bu yazıda söylüyoruz. Duyu bütünleme tedavilerini kısaca tanımlamak için fazla zorlanmaya gerek yok, insanın ilk yaşlarda 7 duyu organından gelen verileri beyninde değerlendirip tecrübe edinip motor ve duygusal olarak kullanma kabiliyetini geliştiren çalışlardır. Şimdi bu 7 duyuyu tek tek incelersek kafamızda daha sağlam bir fikir oluşabilir :

  Görme Duyusu :
  2 farklı gözle dış ortamdan toplanan görsel verilerin beynin ilgili bölümüne iletilmesi ve organizmanın sonraki deneyimlerinde kullanılmak üzere yorumlanması işlemidir. Mesela size doğru koşmakta olan tehlikeli bir hayvanın farkedilip görülmesi ile yaklaşık olarak size ulaşma zamanı iki göz arasındaki açı farkından yola çıkılarak oluşturulan perspektifte mesafe ölçümüne dayanmaktadır. Ayrıca vahşi hayvanın size ulaştığında yaşayacağınız sorunlar yine görsel ve işitsel arşivinizde hızlıca taranarak canınızı kurtarmak için yapmanız gereken en doğru motor harakete karar vermek hep bunların sonucudur. Yine 2 yaşında bir çocuk yüzüne yaklaşan bir objeden önemli organlarını korumak adına gözlerini sıkıca kapatır ve yüzünü aşağı eğerek çarpışmanın başın en sert kısmı olan alın kısmı ile gerçekleşmesini sağlar. Burada amaç olayı en az hasarla atlatmaktır. Burada bile önceki görsel tecrübelere başvurulur.

  İşitme Duyusu :
  İki kulaktan alınan sesler beynin ilgili merkezine iletilir, kulaklar arasındaki mesafe farkı sesin geldiği yönü bulmada kullanılır. Ayrıca önceki tecrübelere danışılarak sesin neye ait olduğu analiz edilir ve gerekiyorsa bir motor cevap oluşturulur.

  Haraket ve denge duyusu ( vestibüler duyu ) :
  Yerçekimi, haraket, ivme, hız ve yön iç kulaktaki vestibüler organ sayesinde algılanır ve veriler değerlendirilmek üzere beynin ilgili bölümüne yollanır. Bu verilere göre vücudun postürü ayarlanır, kas tonüsleri belirlenir, denge sağlanır.

  Derin Duyu ( Vücut farkındalığı, proprioseptif algı :
  Eklemlerde ve kaslardaki reseptörler sayesinde kol , bacak ve baş gibi vücut parçalarının pozisyonu beyne bildirilir. Mesela gözleriniz kapalı bile olsa kolunuzun dikmi yoksa kıvrık mı olduğunu bilirsiniz.

  Tat duyusu :
  Dil üzerinde bulunan kimyasal reseptörlerle ağıza alınan gıdaların acı, tatlı, tuzlu, ekşi gibi tadları algılanır. Böylece vücuda zararlı olabilecek gıdalardan sakınmak mümkün olur.

  Koku duyusu:
  Burun kökündeki kimyasal reseptörler sayesinde çevreden gelen kokular algılanır, aynı zamanda koku duyusu tad duyusunada referans olur.

  İşte bu sistemlerden gelen veriler beyinde sürekli olarak işlenir, yorumlanır ve kullanılmak üzere arşivlenir. Duyu bütünleme tedavilerinde duyuların motor aktivitelerde kullanımına yönelik egzersizler yapılır. Duyu bütünleme terapileri büyüme gelişme geriliğine ( mental motor retardasyon ) yol açan birçok hastalığın rehabilitasyon çalışmalarında yer alır. Mesela down sendromu, west sendromu, cerebral palsy, genetik hastalıklar gibi. Duyu bütünleme fiyatları özel sağlık tesislerinde seans başına 500 TL civarı olmakla beraber birçok devlet kuruluşunda ücretsizdir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Insert: Thumbnail Small Medium Large Fullsize Sil  
x
Hazırlanıyor...
X