Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Hepatit C tedavisi ve aşısı

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Hepatit C tedavisi ve aşısı

  Hepatit C virüsüne bağlı hepatit tedavisi yakın zamana kadar mümkün değilken son yıllarda yapılan araştırmalarda Pegile interferon ve Ribivirin adlı ilaçların 3 ay gibi bir sürede tam iyileşme sağladığı müjdelenmiştir. Tabiki hastalığın ileri safhalarındaki kronik hepatite bağlı siroz veya heptosellüler karsinom ( karaciğer kanseri ) gelişmedi ise.

  Hepatit C hastalığı minik 50 namomete boyutunda bir rna virüsü ile gelişmektedir. Gerçek adı Hepasivirus C olup Flaviviridea ailesinin has elemanıdır. Onunda üst bölgesi Ribovirideadır. Bu virüsün kötü niyeti yanında hepatit A, hatta hapatit b virüsü bile çok masum kalır. Tedavi edilmezse iyileşme şansı çok düşüktür. Bulaşma yolu kan yolu ile olup, cinsel yolla bulaşım hepatit b den daha düşük ihtimaldir. Ama ortak kullanılan dövme iğneleri, damardan uyuşturucu kanülleri, enfekte kan ürünlerinin kullanımı hastalığın ana bulaşma kanalıdır. Yiyecekler ve ortak tuvaletlerle bulaşmaz. Daha nazlı bir virüstür ama bulaştığı zaman ayrılmak bilmez.

  Hepatit C belirtileri :
  Hastalığın kuluçka dönemi aylar sürebilir ve halsizlik uzamış gribal enfeksiyon ve birtürlü düzelmeyen halsizlik, bitkinlikle başlar, iştahsızlığa bağlı kilo kaybı ön plana çıkar. Alkol kullananlarda daha az dozda sarhoş olmak ve kusma gibi belirtiler daha fazla olur. Sigara alkol gibi toksik alışkanlıklar hastalığın seyrini hızlandırır. İdrar rengi gittikçe daha koyu hale gelir, göz skleraları sararmaya başlar. Kanama eğlimi artar. Kadınlarda adet düzensizliği, uzayan kanamalar dikkat çeker.

  Hepatit C tedavisi :
  Öncelikle hepatit c aşısı hala keşfedilmiş değil diyerek başlayalım. Bu korkutucu hastalığın tedavisi daha yeni bulunmuştur ve Pegile interferon, Ribivirin gibi yeni ilaçlarla tam iyileşme elde ediliyor olması sevindiricidir. Oldukça pahalı olan bu ilaçlar günümüzde sgk tarafınca karşılanmaktadır.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Hazırlanıyor...
X