Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Domuz gribi belirtileri ve ilaç tedavisi

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Domuz gribi belirtileri ve ilaç tedavisi

  Domuz gribi nedir, nasıl teşhis konur, tedavisinde hangi ilaç kullanılır ? İnsanlığın başına uzun zamandır bela olan İnfluenza A virüsünün insanda etkili olan ve kuşlarda etkili olan alt gruplarının karışımı olarak H1N1 kod adlı virüstür. Aslında domuzdada enfeksiyon yapıyor olması ilginç geldiği için domuz gribi lakabı ile anılır. Tüm yaş gruplarında hastalık yapabilir.

  Domuz gribi belirtileri :
  Semptomatolojik açısından kestirmeden soğuk algınlığı dediğimiz diğer grip hastalıkları ile aynı belirtilerle karşımıza çıkar. Ama antijenik yapısı sıradan grip virüslerinden farklı olduğu için insanoğlu genelde hazırlıksız yani bağışıksız yakalanır bu hastalığa. Dolayısıyla semptomlar çok daha ağırdır. Diğer griplerde ateş fazla olmasa bile domuz gribinde ön plandadır ve genelde 39 derecenin üzerindedir. Hastalığın üst solunum yollarından akciğere yansıma ihtimali daha sıktır ve tablo beklenenden ağırdır. Altta yatan bağışıklık zaafiyetleri domuz gribinin ekmeğine yağ sürer ve daha alevli seyreder. Astımlı çocuklarda solunum yetmezliğine kadar gidebilen akciğer tabloları mutaddır.

  Domuz gribinde teşhis nasıl konur :
  Hastalığa özel bir muayene bulgusu olmamakla birlikte beklenen grip tablosundan daha ağır belirtilerin olması domuz gribini şüphe ettirir ve boğaz salgılarından alınan örneğin labratuvar incelemesinde H1N1 antijeni tespit edilmesi ile teşhis kesinleşir. Kesinleşmemiş vakalarda ampirik olatak anti grip tedavi yan etkilerinden dolayı başlanmaz.

  Domuz gribi tedavisi :
  Hafif vakalarda semptomatik tedavi ve ateş düşürücüler, beslenmeninde desteklenmesi ile hastalığın iyileşmesini hızlandırır. Ağır vakalarda virüs tespit edilmiş ise Oseltamivir ve Zanamavir tedavisi başlanabilir. Ülkemizde piyasa ismi Elfluvir ve Oseflu olarak satılmaktadır.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Hazırlanıyor...
X