Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sünnet nasıl yapılır ve fiyatı kaç paradır ?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Sünnet nasıl yapılır ve fiyatı kaç paradır ?

  Sünnet yada circumcisio müdahalesi nasıl yapılır, uzman doktor yani çocuk cerrahisi veya çocuk ürojisi uzmanı tarafınca yapılan sünnet fiyatları kaç paradan başlar? Ortadoğulu erkek çocuklarının tama yakınında ciddi bir törenle yapılan ve biraz abartıda olsa erkekliğe atılan ilk adım olarak görülen sünnet ameliyatında pek akla gelmeyen birçok detay vardır. Yahudilik ve müslümanlık dinlerinde en temel geleneklerden sayılan sünnet işleminde penisin glans yada baş kısmını örten içi mukoza kaplı koruyucu deri tabakanın kesilerek ampute edilmesi işlemidir. İslami bakış açısı ile sağlığa birçok açıdan faydalı olarak anlatılan sünnet işlemi antropoloji ve daha temelde insan biyolojinde mantıklı bir yer bulamaz. Natif tek tanrılı dini açıdan sorulsa bile yani yaradan o deri parçasını gereksiz ise neden oraya koymuş sorusu bile sünnet yaptırma konusunda dev bir soru işaretidir. Bunun tam tersi sünnet derisinin iç kaplamasındaki mukozadan salgılanan smegma sıvısının ileri dönemde penis kanseri , kadınlarda collum yani rahim ağızı kanserine yol açabildiğide sünneti destekler görünmekle birlikte kesin değildir.

  Sünnet yaptıralım mı , yaptırmayalım mı mantığı çerçevesinde biraz felsefe yaptıktan sonra Türkiye'nin gerçeklerine dönmekte faide var, bu ülkede yaşıyorsan yaptırmaya mecbursun ! Sünnetsiz adama kız vermezler ! Yanlış ama sosyal uygulama hala bu yönde. Neyse sünnet nasıl yapılır ? Eskiden mahalle sünnetçileri vardı, prepiceum denilen sünnet derisini klemple kıstırıp ucunu ustura veya yakın zamanda bistüri ile keserlerdi. Genel anestezi bir yana lokal anestezi bile uygulanmazdı, biraz gürültü, davul sesi , çatapat derken uçururlardı ucunu. Ama birçok komplikasyonuda beraberinde getirirdi, mesela yanlışlıkla glans penisinde kısmen veya tamamen kesilmesi ilerideki cinsel hayatı derinden etkilerdi. İkinci ana komplikasyon enfeksiyondu. Bunun dışında kanama riskide yüksekti. Neyseki ünlü sünnetçiler devri yıllar önce kapandı ve artık sünnet olmak için bir uzman doktorun kapısını çalmanız gerekiyor. Cerrahi sünnet glans korunarak prepiceumun kesilmesi ve açıkta kalan ucun çepeçevre dikilmesiyle gerçekleşir, lokal anestezi en sık kullanılan anestezi şekli olmakla birlikte genel anestezide yapılabilmektedir.

  Sünnet hangi yaşlarda yapılmalıdır ?
  5 ay ile 5 yaş arasında sünnet yapmak çocukta kastrasyon korkusuna bağlı bilinçaltı travma oluşturabilir o yüzden ya hayatın ilk aylarında yada ilkokul çağında yapmak gerekir. Mutlaka bu riskli dönemde yapılacaksa genel anestezi altınsa yapılmalıdır.

  İstanbul'da sünnet fiyatları ne kadardır ?
  Çocuk cerrahisi ve çocuk üroloji uzmanı tarafınca gerçekleştirilen sünnet müdahalesi fiyatları yapan doktora, hastaneye göre 1000 tl ile 10.000 tl arasında değişebilir. Bunun bir ayarı yoktur.

 • #2
  pratisyen hekimlerin sünnet yapma yetkisi var mıdır ?

  Yorum yap


  • #3
   [QUOTE=Anonim Yorumcu;n26652]pratisyen hekimlerin sünnet yapma yetkisi var mıdır ?[/QUOTE]

   hayır yok sadece çocuk cerrahları sunnet yapabilir.

   Yorum yap

   Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
   Auto-Saved
   Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
   x
   Hazırlanıyor...
   X