Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sağlık

Collapse

Sağlık forumlarında okuyup tartışabileceğiniz hastalıklar, tedaviler ve isteğe bağlı estetik müdahalelerin yanında tecrübe ettiğiniz sağlık problemlerini veya uygulamalarınıda paylaşabilirsiniz. Sizden önce paylaşım yapanların gönderilerine yanıtlarla katkıda bulunabilir yada sorular sorabilirsiniz. Sağlık forumları ana kategorisinin altında tıp, fitness, diyet beslenme ve yoga meditasyon gibi alt forumlar bulacaksınız. Bunlarında altında alakalı diğer konuları okuyup katılım sağlayabilirsiniz. Ülkemizde sağlık hizmetleri batı ülkeleri ile yarışacak düzeylerde olsa bile sektörde birçok suistimallerde söz konusu olabiliyor. Mesela gereksiz yere yapılan ameliyatlar, alınacak sonuçların abartılması veya beklenen sonuca hiç ulaşamama gibi hikayeleri çok okuyoruz. Bu duruma düşmemek için sizden önce benzer uygulamarı kendine yaptırmış forum üyelerinin tecrübelerini okumak işinize yarayacaktır. Bunun dışında yaşadığınız bir sağlık probleminin, şanssızlık eseride olsa beraber yaşamak zorunda olduğunuz kronik ilerley

Forumlar Konular Mesajlar Son Mesaj
Adli tıp
Adli tıp ve otopsi paylaşımları
Konular: 6 Mesajlar: 18
Son Mesaj : Postmortem inceleme
6 18
Anonim Yorumcu
Misafir
Aile Hekimliği
İlk basamak sağlık hizmetlerinde basit hastalıkları tedavi eden ve komplike olanları alakalı branşlara sevk eden tıp branşıdır.
Konular: 5 Mesajlar: 11
5 11
Akupunktur
İnce iğnelerle vücuttaki önemli noktalara akım vererek veya gereksiz elektrik yükünü alarak uygulanan tedavi yöntemidir.
Konular: 5 Mesajlar: 9
5 9
Anonim Yorumcu
Misafir
Anestezyoloji ve Reanimasyon
Tüm genel anestezi yani tam uyutma gerektiren ameliyatlarda bir anestezi uzmanı vardır, hastanın uyutulması ve sağ salim uyandırılması onun sorumluluğundadır, ayrıca erişkin yoğun bakım ünitelerindede reanimasyon hizmetlerini bu tıp branşı vermektedir.
Konular: 5 Mesajlar: 10
5 10
Anonim Yorumcu
Misafir
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Beyin dokusu ile ilgili cerrahi müdahalelerle periferik sinirlerde, omurgadaki bel fıtığı gibi ameliyatları bu branş yapar. En fazla beyin kanamalarına bağlı kafa içi ameliyatlar ve bel fıtığı sinir sıkışma ameliyatları icra edilir.
Konular: 5 Mesajlar: 11
5 11
Anonim Yorumcu
Misafir
Biorezonans Tedavisi
Biorezonans cihazları kullanılarak sigarayı bırakma, kanser tedavisi, kronik nörolojik hastalıkların tedavisi, allerjik hastalıkların tedavisi ve diğer kronik hastalıkların tedavisi
Konular: 8 Mesajlar: 11
8 11
Anonim Yorumcu
Misafir
Biyokimya
Labratuvar ortamında kan, idrar dışkı ve vücut salgılarından alınan örnekler üzerinde analiz yaparak teşhise yardımcı olan tıp branşıdır.
Konular: 5 Mesajlar: 10
5 10
Anonim Yorumcu
Misafir
Cilt Hastalıkları Dermatoloji Zührevi Hastalıklar
Ebasko sağlık forumlarında cildiye alt forumununda insan vücudunu 3 boyutlu olarak kaplayan dış ortamdan ayıran bir organ olan cildin hastalıkları tedavi edilmektedir. Ayrıca zührevi hastalıklar denilen cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda yine bu branşta tedavi edilir, mesela sifiliz ( frengi ) , gonore ( bel soğukluğu )
Konular: 7 Mesajlar: 237
7 237
Çocuk Cerrahisi
18 yaş altı bireylerin nerede ise tüm cerrahi tedavileri bu branş altında gerçekleştirilir.
Konular: 4 Mesajlar: 9
4 9
Çocuk Nörolojisi
Çocukluk yaşlarında görülen beyin ve sinir sistemini ilgilendiren hastalıklara bakan, çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisası üzerine en az 2 yıl üst ihtisas yapılarak kazanılan bir ünvandır. Ağrılıklı olarak epileptik hastalıkları, büyüme gelişme geriliği, mental motor retardasyonlar ele alınır.
Konular: 12 Mesajlar: 357
12 357
Çocuk Psikiyatrisi
Psikiyatri bölümünün üst ihtisasıdır, ama sanıyorum artık müstakil bir tıp dalı haline geldi. Çocuklarda görülen öğrenme bozuklukları, dikkat eksikliği, hiperaktivite sendromları bu branşta tedavi edilir.
Konular: 5 Mesajlar: 12
5 12
Anonim Yorumcu
Misafir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatri
18 yaşını doldurmamış insanların cerrahi olmayan tüm hastalıkları ile ilgilenen tıp branşına çocuk hastalıkları ve sağlığı denir, yada bilimsel adı ile pediatri bölümüdür. Çocukluk çağı hastalıklarının yanında aşılar gibi koruyucu çalışmalar, beslenme ve büyüme gibi doğal süreçler bu branşta ele alınır.
Konular: 6 Mesajlar: 10
6 10
Anonim Yorumcu
Misafir
Diyet Zayıflama ve Diyetisyenlik
Aşırı kilolardan ve getirecekleri hastalıklardan korunmak için forma girmek adına çok konuşulan tıp branşıdır.
Konular: 6 Mesajlar: 8
6 8
Anonim Yorumcu
Misafir
Embriyoloji ve Histoloji
Tüp bebek tedavisinde ( invitro fetrilizasyon )döllenmiş yumurtanın bölünerek embriyo haline gelmesinde destek hizmeti veren aynı zamanda doku histolojisini inceleyen tıp branşıdır.
Konular: 5 Mesajlar: 6
5 6
Enfeksiyon Hastalıkları
Eski adı intaniye olan enfeksiyon hastalıkları tıp branşında insan organizmasında enfeksiyon yapan tüm mikroorganizmaların oluşturdukları hastalıklar tedavi edilmektedir. Büyük ölçüde çocuk hastalıkları ve dahiliye branşları ile kesiçim kümesi olan bu ihtisas alanında antibiyotik direnci olan ağır enfeksiyonlar ele alınır. Mikrobiyoloji ve parazitolojinin klinik branşı gibidir.
Konular: 11 Mesajlar: 85
11 85
Fiziksel Tıp ve Rahabilitasyon Fizik Tedavi
Gerek romatizmal hastalıklar, gerekse nörolojik hastalıklar sonucu, ayrıca iskelet ve kas sistemini etkileyen bir travma sonrası lokomotor sisteme yeniden işlerlik kazandırma amaçlı yapılan dıştan müdahaleler bu branşa girer. Pasif jimnastikler , dıştan elektrik ve ultrasonik uyarılar vermek, ısıtma gibi yöntemler kullanılır
Konular: 5 Mesajlar: 17
5 17
Anonim Yorumcu
Misafir
Genel Cerrahi
Genellikle karın içi organların cerrahi hastalıklarının tedavisinde ön plana çıkmış bir tıp branşıdır genel cerrahi, en çok yapılan ameliyatlar mide ülseri, apendisit ve fıtık ameliyatlarıdır.
Konular: 5 Mesajlar: 6
5 6
Anonim Yorumcu
Misafir
Genetik
Genetik yani soydan gelen hastalıkların teşhis ve tedavisi ile uğraşan tıp dalıdır.
Konular: 5 Mesajlar: 6
5 6
Anonim Yorumcu
Misafir
Göğüs Cerrahisi
Thorax denilen göğüs içinde yer alan akciğer dokusu ile alakalı ameliyatlar ve cerrahi müdahaleler bu branşa aittir.
Konular: 5 Mesajlar: 10
5 10
Göğüs Hastalıkları
Göğüs hastalıkları tıp branşında akciğerin kendisine ait hastalıklar tedavi ediliyor mesala en meşhuru olan tüberküloz, KOAH, astım gibi hastalıklar bu branşta tedavi edilir. Kısmen Dahiliye ve Çocuk hastalıkları ile kesişim halindedir.
Konular: 6 Mesajlar: 7
6 7
Anonim Yorumcu
Misafir
Göz Hastalıkları Oftalmoloji
Göz kürelerinin fonksiyonel, işlevsel ve cerrahi müdahale gerektiren hastalıklarının tedavisini göz uzmanı hekimler yapar. Gözdeki miyopi ve hipermetropi gibi kırma kusurlarını, astigmatizma ve presbiyopi gibi diğer mercek hastalıklarınıda yine oftalmaloglar tedavi eder.
Konular: 5 Mesajlar: 6
5 6
Anonim Yorumcu
Misafir
İç Hastalıkları Dahiliye
18 yaş ve üstü bireylerin cerrahi müdahale gerektirmeyen ilaçlarla tedavisi mümkün veya deneme aşamasında olan hastalıkları kapsayan geniş bir tıp branşıdır dahiliye. İç hastalıkları ihtisası üniversitelerde veya devlet hastanelerinde yapılır, 6 yıllık tıp fakültesi mezunlarının TUS sınavını kazanmaları ile bu ihtisasa hak kazanılır. İç hastalıkları ihtisas süresi 4 yıldır.
Konular: 6 Mesajlar: 10
6 10
Kadın Hastalıkları ve doğum jinekoloji ve obstetrik
Kadın üreme organlarının tüm hastalıkları, himenoplasti kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi, çift kat flep yöntemi, geçici kızlık zarı dikimi, vajina daraltma vajinoplasti, genital dudak küçültme labioplasti ameliyatı, perineoplasti ameliyatı, vakumlu kürtaj gebelik sonlandırma, tüp bebek invitro fertilizasyon, aşılama tedavisi inutero inseminasyon, doğum kontrolü spiral, genital estetik ameliyatlar
Konular: 993 Mesajlar: 27,046
993 27,046
Kalp ve Damar Cerrahisi
Kalp üzerinde yapılan by pass ameliyatları, mitral ve tricuspit kapakçık ameliyatları, çocuklarda fallot tetralojisi, vsd, gibi konjenital hastalıkların cerrahi tedavisinde bu branş ön plandadır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Kardiyoloji Kalp Hastalıkları
Daha önce dahiliye ihitisasının üzerine 2 yıllık olarak yapılan bir üst ihtisas idi ama günümüzde mustakil bir tıp branşı haline geldi. Kalbin cerrahi olmayan hastalıklarına bakar, mesala kalp yetmezliği, miyokart infarktüsü, kalp ritm bozuklukları gibi
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Kronik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Forumu
Kronik hastalıklarlar dayanışma ve yardımlaşma gruplarında hastalık bazında tam bir tedavisi olmayan, paliatif geçiştirme ve hafifletme tedavileri ile yaşam konforu sağlamaya çalışan binlerce hasta ile tanışacaksınız. Manevi dayanışmanın yanında ülkemizde bulunması zor olan ilaçların temini, daha önce kullanılıp atıl kalmış pahalı ilaçların yeni hastalara bağışlanması gibi işe yarar mesajları takip edebilirsiniz.
Konular: 1 Mesajlar: 2
1 2
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
İç kulak işitme organı, hemen yanındaki salyangoz şeklindeki denge organı, kulakla boğazı birleştiren östaki borusu, burun boşluğu, konkalar, sinüsler, tonsilla faringea ve bademcikler, ses telleri, yutak, epiglottis gibi organların cerrahi ameliyatları KBB uzmanlarında yapılır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Mikrobiyoloji ve Parazitoloji
İnsan vücudunda yerleşerek enfeksiyon yapan bakteri, virus ve parazitleri inceleyen ve tedavi yöntemleri geliştiren tıp branşıdır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Nöroloji Sinir Hastalıkları
İzole davranış bozuklukları dışında kalan epilepsi ( sara ) , demans, Alzheimer, dejenaratif sinir hastalıkları, mutipl skleroz, felç gibi hastalıkları tedavi eden tıp branşıdır. Çocuk nörolojisi bu branş ile çocuk hastalıkları üst ihtisası kesişim kümesinde yer alır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Anonim Yorumcu
Misafir
Nükleer Tıp
Radyoaktif iyot gibi nükleer ışıma yapan maddelerin tedavi ve teşhis amaçlı uygulanması branşıdır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Ortopedi ve Travmatoloji
Kemik kırıkları, Eklem çıkıkları, doğumsal kemik ve eklem hastalıklarının giderilmesi, aşınmaya bağlı eklem bozuklukları, romatizmal eklem hasarlarının cerrahi tedavisi ortopedistler tarafınca yapılır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Patoloji
Cerrahi ameliyatlarda alınan parçaların, çıkartılan tümör veya organların, ölüm sonrası dokuların, kan hücrelerinin mikroskop altında incelenerek doku bazında kesin tanı koymaya yarayan branştır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Anonim Yorumcu
Misafir
Plastik Rekonstriktif ve Estetik Cerrahi
Yanık izlerinin giderilmesi, göğüs silikon, kalça silikon ve estetik burun ameliyatları, yüz germe, botoks uygulamaları, göz altı torbaların alınması gibi isteğe bağlı estetik operasyonlar plastik cerrahi hekimlerince yapılır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Anonim Yorumcu
Misafir
Psikiyatri Akıl Hastalıkları
Tamamen beynin davranışsal fonksiyonlarını ilgilendiren davranış bozuklukları ile seyreden hastalıkların tedavisi üzerinde çalışan tıp branşıdır. Şizofreni, psikoz, paranoya, mani melankoli, bipolar hastalık bu ihtisas dalında tedavi edilir.
Konular: 6 Mesajlar: 12
6 12
Radyasyon Onkolojisi Radyoterapi
Kanser gibi neoplastik tümöral hastalıkların cerrahi ve dahili kemoterapi tedavilerinden sonra kanserli bölgeye radyasyon uygulayarak kanserin nüks etmesini engellemeye veya mevcut tümörün küçültülmesine yardım eden tıp branşıdır.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Radyoloji
Rontgen, Manyetik rozenans MR, Bilgisayarlı tomografi BT ve ultrason gibi teşhis metodlarının uygulandığı tıp branşı
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Sifali Bitkiler
Doğada hastalıkları tedavi etmede ve daha sağlıklı olmada işe yarayacak binlerce bitki var ebasko forumunda bu konuyu inceliyoruz.
Konular: 3 Mesajlar: 4
3 4
Anonim Yorumcu
Misafir
Üroloji Bevliye
Böbrek ve üreter, mesane ve üretradan oluşan idrar atılım yollarının cerrahi tedavisi ile erkekte testis, seminifer tübülüsler, prostat ve penisten oluşan üreme sisteminin ameliyatları ürologlar tarafınca yapılır.
Konular: 4 Mesajlar: 5
4 5
Anonim Yorumcu
Misafir
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Answered
 • Göster
 • Yeni Konu
Hepsini Sil
new posts
Bu alanda henüz hiç bir ileti yok
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts
Please log in to your account to view your subscribed posts.
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Answered
 • Göster
 • Sırala
 • Düzen
Hepsini Sil
new posts
Konular istatistik Son Mesaj
Started by Misafir, 04-30-2020, 01:07 PM
2 responses
29 views
0 likes
Son Mesaj Misafir
by Misafir
 
Started by ahmet, 02-03-2020, 08:11 PM
8 responses
114 views
0 likes
Son Mesaj Misafir
by Misafir
 
Hiçbir başlık bulunamadı.
 • Filtrele
 • Zaman
Hepsini Sil
Hazırlanıyor...
X