Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Türkiye'nin 2020 dış politikası

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Türkiye'nin 2020 dış politikası

  Tek adam yönetimi ve otonomi ile batı dünyasının çizgisinden uzaklaşan Türkiye, benzer yönetim biçimini benimsemiş olan Rusya, Çin gibi eski sosyalist fakat hala full otonom yönetilen güçlü ülkelerin barına takılmaya başladı. Önceki aşkları Avrupa birliği ve ABD ye mecbur olmadığını göstermek, seçenekleri olan ülke imajı yaratmak açısından faydalı görünen plan öncelikle Suriye politikasında yanlış ata oynamak ve kısmende Libya'da çıkar çakışmasından dolayı yara aldı. Hatta Suriye'de Rusya'da restleşmeye kadar giden fikir ayrılığı Rusya'dan ödemesi yapılıp sipariş edilmiş olan s-400 füze savunma sistemlerinide sorgulanır hale getirdi.

  Rusya'nın başından beri Suriye'nin tamamına perde arkasından hakimiyet idealleri sağlam adımlarla ilerlerken, Türkiye'nin insan hakları tezini üzerinden yürüdüğü özgür suriye ordusu tüm dünyada yapay olarak algılandı. Bu durumda Türkiye kendi halkı fakirlik çekerken milyonlarca suriyeliyi ücretsiz ağırladığı ile kalmış oldu ve bunun karşılığı olarak suriyede kayda değer bir kazanım elde edemedi. Avrupa birliği kuru kuruya övgü ve alkış tutsa bile sembolik boyutta yardımları ile adeta cahil dış politikaya kıs kıs güldü.

  Peki bundan sonra ne olacak ?
  Suriye'de merkezi hükümetin arkasındaki Rusya küçük adımlarla rejim askeri forması ile ülkenin kuzeyini temizlemeye kararlı görünüyor. Bu durumda Türk askerinin geri çekilmek dışında bir seçeneği olacağını zannetmiyorum. Ayrıca Rusya bunu Suriyenin toprak bütünlüğünü koruyorum maskesi ile yaptığı için batı dünyasınında sesi pek çıkmayacaktır. Bu durumda bir hamle ötesini hesaba katmadan yapılan Türkiye dış politikasıda ağır bir zararla 100 yıl önceki sınırlara geri çekilecek ve Pkk gibi terörist grupları çok daha güçlü, organize, ağır silahlı ve Rusya destekli olarak karşısında bulacaktır.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Stick Out Tongue :p Smile :) Mad :mad: Wink ;) Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Hazırlanıyor...
X