Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ceza muhakemesi kanununun uygulanması

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Ceza muhakemesi kanununun uygulanması

    Yargılama hukukunda mahkeme çeşidine göre her mahkemenin sanıkları veya tarafları nasıl yargılayacağını anlatan kanunlar ve usulleri vardır. Bunların arasında en fazla gündemde tutulan ve popüler olan 5271 sayılı ceza muhakemesi kanunu dur. Bu kanuna göre Ceza Mahkemesi'nde yargılanan şahısların ifadelerinin ne şekilde alınacağını, tanıkların ne şekilde dinleneceği, mağdur çocukların ifadelerinin alınmasından nelere dikkat edilmesi gerektiği, adli kontrol şartlarının hangi durumlarda ne kadar uygulanacak olması gerektiği, deliller toplanırken uyulması gereken bütün kurallar detaylı olarak anlatılmıştır.

    Yine ceza muhakemesi kanunu içinde uygulama tarafından en fazla üzerinde yorum yapılan tedbir amaçlı tutuklama ve bu tutuklamanın suresidir. Yargılama devam ederken henüz hüküm verilmeden yapılan tutuklamalar tedbir amaçlı olmalıdır. Suç işlediğinden şüphe duyulan durumlarda suçun devamının engellenmesi veya gerek şüphelinin gerekse mağdurun korunması amacıyla tutuklama yapılabilir. Tutuklamanın itham edilen suça göre süresi farklı olabilir. Savcılık bazı durumlarda tutukluluk süresini uzatabilir. Ama bunların hepsi hakim onayına tabidir. Ceza muhakemeleri kanununun ana görevi üzerine atılı suçlar bulunan sanıkların suçlarının ispatlanıncaya kadar mağdur olmalarını engellemektir. Bunun yanında sanıkların savunma hazırlaması için gerekli zamanın bırakılması ve avukat desteğinin sağlanmasıdır.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Stick Out Tongue :p Smile :) Mad :mad: Wink ;) Frown :( Big Grin :D Confused :confused: Embarrassment :o Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Hazırlanıyor...
X