Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Vergi mahkemeleri nasıl çalışır ?

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Vergi mahkemeleri nasıl çalışır ?

    Vergi mahkemeleri Aslında idare mahkemelerinin biri alt bölümüdür. Genellikle idareyle ilgili davalardaki amme alacakları, vergiler, harçlar vergi zamları, vergi cezaları ve bunlara gerçek ve tüzel kişilerin itirazları ile ilgili yargılamalara bakar. Vergi mahkemeleri de aynı idare mahkemeleri gibi ilk derece mahkemeleri de bunların üzerinde Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay bulunur. Vergi mahkemesinin ana görevi 6183 sayılı Amme alacakları tahsil usulü hakkındaki kanun çerçevesinde anlaşmazlıkları çözmektir. Bunun dışında vergi mahkemesine görev yükleyen başka kanunlar varsa yine onlarla ilgili de çalışma yapabilir. Genel bütçe, belediyelere köylere ait vergi resim harçları, benzeri malı yükümlülükler bunların zamları ve cezaları ve tarifeleri ile ilgili davaları da bakar. Yine İl Özel idareleri ile ilgili davalarda bu mahkemede çözülür.

    Bazı durumlarda vergi mahkemeleri idari yargının görev alanına giren davalar da görevsizlik ve yetkisizlik kararı alarak dosyayı bir önceki mahkemeye veya Danıştay'a gönderebilir. Bu durumda Danıştay davanın Hangi mahkemede bakılması gerektiğine kesin olarak karar vererek görevlendirme yapar. Vergi mahkemeleri yürütmenin durdurulması kararı verebilir. Bu genellikle şahıs veya şirketlere kesilen vergi cezaları veya buna benzer ilave vergilerden zarar gördüğünü düşünen vergi mükelleflerinden açtığı davalarda dava süresince zararın büyümesini engellemek için tedbir amaçlı olarak konur. Karşı taraf yürütmeyi durdurma kararının reddini talep edebilir. Hatta yürütmenin durdurulması kararının reddi kabul edilebilir. Bu durumda taraflar arasında itiraz ortaya çıkabilir ve bunların hepsi yeniden mahkemede görülür. Vergi mahkemesinin aldığı kararlara itiraz etmek için İstinaf mahkemesine başvurulabilir. İstinaf mahkemeleri de bir nevi temyiz mahkemesi gibi çalışır. Karara itirazın direkt olarak Danıştay'a yapılabilmesi için dava değerinden 100 bin liranın üzerinde olması gerekir veya düzenleyici işlemlere karşı açılan iptal davası olması gerekir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Hazırlanıyor...
X