Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ticaret ve şirketler hukuku kapsamı

Collapse
X
  •  
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

  • Ticaret ve şirketler hukuku kapsamı

    Daha önceleri hep medeni kanunun altında yer alan Borçlar Kanunu Türkiye'deki ticari faaliyetlerin gelişmesi ile birlikte yetersiz kalmaya başladı ve müstakilen ayrı bir hukuk dalı ortaya çıktı. Buna Ticaret Hukuku diyoruz. Ticaret Hukuku temel olarak Türk Ticaret kanuna dayalı olarak çalışmaktadır. Genel olarak ticari işletmelerin yaptıkları alım satımların dışında, ticari işletme çerçevesinde yapılan her türlü işlem Ticaret Hukuku ile incelenir. Limited ve anonim şirketlerin faaliyetleri, örgütlenme biçimleri, çalışma ve faaliyetlerinden nasıl durdurulabilecek i veya sona erdirilebilirliği, yapılan bütün işlemlerin evraklarının tutulması ve değerli görülen evrakların saptanması, bunlarla ilgili sigorta işlemleri, yükümlülükler, deniz ticareti ile ilgili hukuk çerçevelerini kapsar.

    Ticaret hukukunda en fazla gündeme gelen konu ticari işletmelerdir. Ticari işletmelerin hukuken nasıl kurulacağı, nelere dikkat edileceği, ortaklık yapıları, çalışma şartları, çalışma şartlarının çerçevelendirmesi ve gerektiğinde bu şirketlerin kapatılarak tasfiye edilmesi, yeni ticaret hukuku ile yapılmaktadır. Ticaret hukukunda esnaflar vardır. Tacirler vardır. Ticari yargı vardır. Haksız rekabet veya cari kavramlar vardır. Ticaret Hukuku genel olarak 2011 yılında çıkmış 6102 sayılı yasa ile ticaret kanunu altında toplanmıştır. Ayrıca Sermaye Piyasası kanunu, banka kartları ve kredi kartları kanunu da Ticaret Hukuku içinde incelenmektedir. Ticaret hukukunda işletmelerin tüm kayıtları Ticaret Sicili adı altında devlet denetiminde toplanmaktadır. Ticaret ortaklıklarına gelirsek, Bunlar Kollektif şirketler, komandit şirketler, Anonim şirketler, Limited Şirketler ve Kooperatifler olarak ayrı ayrı incelenir.
Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
Auto-Saved
Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
x
Hazırlanıyor...
X