Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Telif hakkı ihlal ve izinsiz kopyalama cezası

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Telif hakkı ihlal ve izinsiz kopyalama cezası

  İnternette gördüğünüz bir makale, bir resim, bir video , bir şarkı veya amatör bir şiir, bir işin yapılması ile ilgili orijinal bir yöntem, bunların hepsi fikir ve sanat eseri olarak değerlendirilmekte ve sahibi kanunlarla korunmaktadır. Ülkemizde bu konuda pek oturmuş bir hukuk sistemi olmasada gelişmiş ülkelerde buna çok önem veriliyor, hatta kopyalanmış sanat eserinden gelir elde etmiş bulunan kopyacının bu konudaki tüm kazancı devlet zoru ile alınarak eserin sahibine veriliyor. Tabiki açılan ceza davaları ile hapis cezasıda mümkün. Ülkemizde 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor bu tip ihlallerde. Maddi tazminat ayrıca eserin kopyalanmasından elde edilen gelire orantılı olarak verilebiliyor. Aslına bakarsanız bir kişinin evine girip hırsızlık yapmaktan farklı bir fiil değil bu. Özellikle internette görülen indirilen resimler çok ihlal ediliyor, her resmin bir sahibi olduğu ve siz o resmi web sitenizde yayınladığınızda o kişinin sizden telif hakkı isteyebileceği, ceza davası açabileceği aklınızda bulunsun.
  Bunun yanında çok üst düzeylerdede ihlaller tartışılıyor. Çin'in Ferrari otomobil kopyaladığını duymuşsunuzdur. Dahada eskiye gitmek gerekirse ABD nin atom bombası için Adolf Hitler'in mirasçılarına telif hakkı ödemesi bile gerekebilir, zira dünya savaşı sonrası planları ve bilim adamlarını ondan aşırmışlardı :)

 • #2
  [QUOTE=ahmet;n223]İnternette gördüğünüz bir makale, bir resim, bir video , bir şarkı veya amatör bir şiir, bir işin yapılması ile ilgili orijinal bir yöntem, bunların hepsi fikir ve sanat eseri olarak değerlendirilmekte ve sahibi kanunlarla korunmaktadır. Ülkemizde bu konuda pek oturmuş bir hukuk sistemi olmasada gelişmiş ülkelerde buna çok önem veriliyor, hatta kopyalanmış sanat eserinden gelir elde etmiş bulunan kopyacının bu konudaki tüm kazancı devlet zoru ile alınarak eserin sahibine veriliyor. Tabiki açılan ceza davaları ile hapis cezasıda mümkün. Ülkemizde 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor bu tip ihlallerde. Maddi tazminat ayrıca eserin kopyalanmasından elde edilen gelire orantılı olarak verilebiliyor. Aslına bakarsanız bir kişinin evine girip hırsızlık yapmaktan farklı bir fiil değil bu. Özellikle internette görülen indirilen resimler çok ihlal ediliyor, her resmin bir sahibi olduğu ve siz o resmi web sitenizde yayınladığınızda o kişinin sizden telif hakkı isteyebileceği, ceza davası açabileceği aklınızda bulunsun.
  Bunun yanında çok üst düzeylerdede ihlaller tartışılıyor. Çin'in Ferrari otomobil kopyaladığını duymuşsunuzdur. Dahada eskiye gitmek gerekirse ABD nin atom bombası için Adolf Hitler'in mirasçılarına telif hakkı ödemesi bile gerekebilir, zira dünya savaşı sonrası planları ve bilim adamlarını ondan aşırmışlardı :)[/QUOTE]

  bizim ülkemizde telif haklarına saygı fazla gelişmemiş durumda Ama zaman içinde tahmin ediyorum gelişecek çünkü başka türlü insanlar ne bilimsel çalışma yapmak ister ne de sanat eseri öğretmek ister

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Hazırlanıyor...
  X