Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Başvuru Şartları

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Başvuru Şartları

  Devletlerarası hukuk konularında en fazla göz önünde bulunan ve popüler olan Avrupa insan hakları mahkemesidir. Türkiye olarak ülkemizde Avrupa İnsan hakları beyannamesine imza atmış ve bu mahkemenin vereceği kararları uygulayacağına söz vermiştir. Yani Kararlar bağlayıcıdır. AİHM ne kişiler, devletler, kurumlar ve cemaatlar başvurabilir. En fazla merak edilen kişisel başvurudur. Ülkemizde yerel mahkeme ve temyiz yani yargıtay kararları sizin hakkınızda aleyhte karar vermiş ve bu sizi tatmin etmemiş ise, haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız Avrupa insan hakları mahkemesine başvurabilirsiniz. Mesela adil yargılama, delillerin mahkeme tarafınca yeterinde dikkate alınmaması, haksız veya olması gerekenin üzerinde bir cezaya hükmedilmesi gibi durumlarda başvuru yapmak için sebep oluşmuş demektir. AİHM ne başvurmada ana şart iç hukuk yollarının hepsinin kullanılmış yani tüketilmiş olmasıdır.
  AİHM ye başvuru için bir başvuru formu kullanılır, tüm detaylar doldurulur ve Fransa Strazburg daki mahkeme adresine posta ile yollanır. Bu formda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, olayın detaylı anlatımı, iç hukuk olarak hakkınızda verilen karar tarih ve numaraları ile itirazlarınız gibi bilgiler yer alır. AİHM ne başvuru süresi 6 aydır. Yani Hakkınızda verilen son karardan itibaren 6 ay içinde başvuru yapmanız lazım.
  AİMH'ne başvurmuş olmanız hakkınızdaki mahkumiyet kararını durdurmaz yada infaz halinde iseniz infaza ara verilmez. Ancak sonuç çıktıktan sonra karar bağlayıcı olduğu için mevcut infaz kesilip karar uygulanabilir. Bunun uygulanıp uygulanmayacağına ilginçtir yine mahkeme karar verir, uygulamazlarsa yargıtaya şikayet edersiniz ve nihai kararı yine yargıtay verir. Bu işlemler sürerken sizin ceza infazınız devam eder.

 • #2
  avrupa insan hakları mahkemesi daha çok işkence ve uzun tutuklama işlerine bakıyor onun dışındaki maduriyetlere pek aldırmıyorlar :(

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Hazırlanıyor...
  X