Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Anayasa mahkemesine bireysel başvuru nasıl yapılır ?

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Anayasa mahkemesine bireysel başvuru nasıl yapılır ?

  Öncelikle anayasa mahkemesine bireysel başvuru ön şartlarını akla getirmek lazım. Türkiyede yaşayan vatandaşların anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinin kamu gücü ve yargı kararları ile, ayrıca Türkiye'nin altına imza koyduğu Avrupa İnsan hakları sözleşmesinde ve diğer uluslararası protokollerde belirlenen bireysel temel hak ve özgürlüklerin ihlal edimesi durumunda anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapılabilir. Başvuruyu gerçekleştirmek için 6216 sayılı Anayasa mahkemesi içtüzüğünde belirtilen " bireysel başvuru formu " kullanılır. Alakalı başvuru formu Anayasa mahkemesi internet sitesinde mevcuttur. Başvuru formunda kişi bilgileri , anayasayı ihlal eden başa gelmiş olayların tarihsel sıra ile anlatımı, bu konuda yerel mahkeme ve yargıtay kararlarının tarih ve numaraları, kapatılmış ve devam eden konuyla ilgili mahkeme bilgileri, varsa avukat ve yasal temsilci bilgileri, en sonunada içtüzük 73. madde kapsamında maddi ve manevi tedbir kararı talepleri yer alır. Bu forma ilave edilmesi gereken belgeler 446.90 TL lik başvuru harç ödendi makbuzu, varsa avukat vekalet belgeleri, onaylı delil belgeleri, başvuru ve yargılama masraflarını karşılayamayacak durumda ise bu durumu gösteri belge, baçvuru süresi kaçırılmış ise bu konuda doktor raporu gibi mazeret belgesidir.
  Başvuru sonrası durum değişikliği ve güncelleme gerekirse ek belgelerle Anayasa mahkemesine bildirimi zorunludur.
  Başvuru nereye yapılacak : Direkt anayasa mahkemesine, yerel mahkemelere veya yurtdışı elçiliklere yapılabilir.
  Gizlilik : Bireysel başvurunun gizli tutulması gerekiyorsa formda belirtilmesi gerekir.
  Başvuru sonrası evraklar ve form uyap sistemine işlenir ve başvuran kişi dosya hakkında gelişmeleri uyap e-devlet şifresi ile takip edebilir. Başvuru sonrası evraklarınız incelenir ve anayasa mahkemesi sizden ilave evrak isteyebilir, 15 gün içinde eksikleri teslim etmezseniz başvurunuz iptal edilir.

 • #2
  [QUOTE=ebaskocom;n211]Öncelikle anayasa mahkemesine bireysel başvuru ön şartlarını akla getirmek lazım. Türkiyede yaşayan vatandaşların anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinin kamu gücü ve yargı kararları ile, ayrıca Türkiye'nin altına imza koyduğu Avrupa İnsan hakları sözleşmesinde ve diğer uluslararası protokollerde belirlenen bireysel temel hak ve özgürlüklerin ihlal edimesi durumunda anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapılabilir. Başvuruyu gerçekleştirmek için 6216 sayılı Anayasa mahkemesi içtüzüğünde belirtilen " bireysel başvuru formu " kullanılır. Alakalı başvuru formu Anayasa mahkemesi internet sitesinde mevcuttur. Başvuru formunda kişi bilgileri , anayasayı ihlal eden başa gelmiş olayların tarihsel sıra ile anlatımı, bu konuda yerel mahkeme ve yargıtay kararlarının tarih ve numaraları, kapatılmış ve devam eden konuyla ilgili mahkeme bilgileri, varsa avukat ve yasal temsilci bilgileri, en sonunada içtüzük 73. madde kapsamında maddi ve manevi tedbir kararı talepleri yer alır. Bu forma ilave edilmesi gereken belgeler 446.90 TL lik başvuru harç ödendi makbuzu, varsa avukat vekalet belgeleri, onaylı delil belgeleri, başvuru ve yargılama masraflarını karşılayamayacak durumda ise bu durumu gösteri belge, baçvuru süresi kaçırılmış ise bu konuda doktor raporu gibi mazeret belgesidir.
  Başvuru sonrası durum değişikliği ve güncelleme gerekirse ek belgelerle Anayasa mahkemesine bildirimi zorunludur.
  Başvuru nereye yapılacak : Direkt anayasa mahkemesine, yerel mahkemelere veya yurtdışı elçiliklere yapılabilir.
  Gizlilik : Bireysel başvurunun gizli tutulması gerekiyorsa formda belirtilmesi gerekir.
  Başvuru sonrası evraklar ve form uyap sistemine işlenir ve başvuran kişi dosya hakkında gelişmeleri uyap e-devlet şifresi ile takip edebilir. Başvuru sonrası evraklarınız incelenir ve anayasa mahkemesi sizden ilave evrak isteyebilir, 15 gün içinde eksikleri teslim etmezseniz başvurunuz iptal edilir.[/QUOTE]

  Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru konusunda Türkiye'nin üzerine yok hatta yanına yaklaşabilen bile yok müthiş bir rakamla en önde gidiyor bunun sebebi ne olabilir sizce demekki insanlar normal adalet sisteminden sonuç olamıyorlar ve bu gidebilecekleri başka yerler arıyorlar

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Hazırlanıyor...
  X