Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ev işlerine yardımcı bayan çalıştırma fiyatları

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Ev işlerine yardımcı bayan çalıştırma fiyatları

  Türk insanı hizmetçilik mesleğini nedense sevmiyor, gururuna yediremiyor. Hatta Türk kadınıda sadece gündüzlü olarak temizliğe gidiyor ama yatılı kalarak çalışmayı tercih etmiyor. Ben bunu toplumumuzdaki sosyal tabulara bağlıyorum. Gündüzlü çalışanlar genelde evli bayanlar oluyor, bunların kocalarıda çalışıyor ve kadınlar ev ekonomisine katkı amaçlı gayriresmi anlaştıkları ev sahiplerine genelde 09:00 - 18:00 saatleri arasında temizliğe gidiyorlar. Yapılan işler genellikle evin süpürülmesi, zeminin silinmesi ve ütüden oluşuyor. Bunların dışında duruma göre sadece çocuk bakmak veya yaşlı bakımı için gündüzlü hizmet verenlerde olabiliyor. Veya aynı gün içinde hem temizlik yapıp hemde çocuk veya yaşlı bakanlarda var. Gündüzlü ev çalışanı fiyatları genellikle standart daireler için 125 TL / gün, dubleks dairelerde 160 TL / gün , Tripleks villalarda ise 200 TL / gün olarak ödeniyor. Bunlar pazarlığa ve performansa göre + / - % 20 ye kadar değişebiliyor. Gündüzlü çalışanların %99 kadarı sigortasız olarak çalışıyor ve başlarına gelen bir iş kazası veya hastalıklarda bu masrafları kimin ödeyeceği hep tartışma konusu haline geliyor. Çoğu kocalarından dolayı aile kapsamında sgk olduklarından hastalıklarda sıkıntı olmuyor ama iş yaparken camdan düşme veya benzeri ciddi travmalarda tedavi masrafları işverene kalabiliyor. Bunu engelleme için SGK 10 günden az çalışanları günlük sigortalamak için pratik bir sistem çıkartmış. Öncelikle işveren kişi kimse 5510 'a işveren + tc kimlik numarasını yazarak sms kısa mesaj atıyor, sisteme kaydoluyor. Bunun bir yükümlülüğü yok. Sonrada yine 5510 'a " evhiz + çalışan tc kimlik no + ayın kaçı ise rakam olarak yazıp gönderinde 1 günlük sigortalı yapmış oluyor çalışan kadını. Bunun için telefon faturanıza 2.5 TL gibi cüz'i bir rakam yansıyor ama iş kazası ve meslek hastalığı gibi sorunlarda sgk size hesap sormamış oluyor.

 • #2
  İstanbul'da yatılı bayan yardımcı fiyatları 10.000 tl lere kadar çıktı bilginiz olsun yani Eskisi gibi öyle fiyatları yok.

  Yorum yap


  • #3
   Beykozda ev işlerine yardımcı yatılı bayan arıyoruz maaş 13.000 TL

   Yorum yap

   Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
   Auto-Saved
   Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
   x
   Hazırlanıyor...
   X