Duyuru

Collapse
No announcement yet.

2020 dolar kuru tahminleri

Collapse
X
 •  
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • 2020 dolar kuru tahminleri

  Televizyonda birçok ekonomi yazarının açıklamalarını veya banka uzmanlarının, dövizde ilgilenen üst düzey yöneticilerinin açıklamalarına dinliyorsunuzdur veya okuyorsunuzdur. İşte dolar 2020 yılı sonuna kadar şu kadar olacak "3 ay sonra şöyle bir Yükseliş veya şöyle bir düşüş bekleniyor" gibi güncel bilgiler üzerinden yola çıkarak tahmini rakamlar açıklıyorlar. Size önemli bir sır vereyim bunların hiçbirisinin dolar kuru ile ilgili tahminlerini inanmayın ! zaten kesin olarak biliyorum olsalardı size bu bilgiyi vermezler gidip varlığını yokluğuna dolara Yatırırlardı, yada elindeki doları satarak Türk lirasına Geçenlerdi. Dolayısıyla döviz kuru üzerinden para kazanan insanların çeşitli kriterleri var ve bu kriterleri hiç kimseyle paylaşmazlar.

  Aslında Gelişmekte olan bir ülkenin para biriminin dünyanın en gelişmiş ülkesinin para birimi karşısında ne durumda olacağı ile ilgili tahminde bulunmak için elimizde çok fazla bilgi var. Ama bunların en önemlisi Amerikan Merkez Bankası'nın politikasıdır, mesela tarihe baktığımız zaman Amerikan Merkez Bankası faizleri olması gerekenin üzerinde arttırıldığında bizim gibi ufak tefek ülkelerin ekonomik açıdan darmadağın bir hale geldiğini görürsünüz. Yine yine Amerikan Merkez Bankası faizleri düşürdüğü zaman veya sıfır faizli bir dönem ortaya koyduğu zaman Türkiye'nin altın çağı yaşadığını görürsünüz. Buna en güzel örnek Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidar olması ve aradan geçen 15 yıllık dönem Türkiye'de para bolluğu yaşanmasıdır. Büyük şans gerçekten :) Bunun sebebi iktidar partisinin güzel bir para politikası izlemesi değil daha çok Amerikan Merkez Bankası'nın elindeki doları dünyaya dağıtmasıdır.

  Sadece Amerikan Merkez Bankası üzerinden yola çıkarsak istediğimiz Dolar kurunu tutturmayabiliriz ama yaklaşırız. Yurtiçindeki bazı önemli endeksleri de mutlaka hesabınıza katmanız gerekir. Bunların arasında siyasilerin yaptıkları davranışlardan ziyade en güzel cevabı veren ve bir sonuç üreten ekonominin barometresi konumundaki İstanbul Menkul Kıymetler borsasının genel endeksinin kaç para olduğuna da bakmak gerekir. Hisse senetleri 10 yıllık Trend çizgisinin üzerinde yer alıyorsa ve yükselmeye devam ediyorsa bu ekonomimizin iyi gittiğini ve yabancı paralar karşısında Türk lirasının güçleneceğini gösterir. Yine başka bir Kriter Türkiye'deki işsizlik oranıdır, işsizlik oranının 10 yıllık ortalamalarla karşılaştırıldığında yüksek veya düşük çıkması hedeflenen Dolar kurunu kısmen de olsa etkiler. Yine yaşanan örneklerden gitmek gerekirse 2019'un son 3 ayı ve 2020 yılının ocak ayını düşünürsek herkes dolar kurunun yükselmesini bekliyor ama Dolar kuru bir türlü yükselmiyor ve bunu birçok kişi kamu bankalarının dolar satarak doları durdurduğunu düşünerek yorumluyor ama İnanın ki kamu bankaları dolar satarak doları durduramazlar. Çünkü artık Forex üzerinden dünyanın her yerinden istediğiniz parayı alıp satabiliyorsunuz kamu bankalarının Dolar alım satımı yaparak Türk Lirası Dolar kurunu istedikleri noktaya çekme çabaları yüzme havuzunu cam bardak ile doldurup boşaltmaya benzetilebilir. Yani etkilemek mümkün değildir. Dünyadaki en büyük dolar toplayıcısı veya dağıtıcısı Amerikan Merkez Bankasıdır. Dediğim gibi Türkiye'deki Döviz kurunu etkileyecek olan ekonomik gösterge Borsa indeksidir. Bunun dışında 3 Kriter de tekrarlıyorum işsizlik oranıdır. Bu kadar konuştuktan sonra 2020 yılında Amerikan dolarının Türk Lirası karşısında ne kadar olacağını tahmin etmeye çalışalım benim tahminim fazla yükselmeyecek yönündedir 6 TL civarında dolaşan bir dolarla karşılaşacağız.

 • #2
  Sanırım artık 2020 tahmini yapmak gerekecek çünkü şu anda 1 $ kuru 19 TL'ye dayandı ama yakın bir zamanda 25 liraya sıçrayabilir.

  Yorum yap

  Daha önce girdiğiniz içerik kayıt edilmiştir.içeriği geri yükle yada Sil.
  Auto-Saved
  Smile :) Stick Out Tongue :p Wink ;) Mad :mad: Big Grin :D Frown :( Embarrassment :o Confused :confused: Roll Eyes (Sarcastic) :rolleyes: Cool :cool: EEK! :eek:
  x
  Hazırlanıyor...
  X